was successfully added to your cart.

Cart

TV Writing Contest Finalists

2019 TV Writing Contest Results

By June 20, 2019 July 1st, 2019 No Comments

Winners announced at July 27th event in Los Angeles

Finalists

Blood of the Vine by Daniel Kavanagh
D1 by Brooke Buffington & Maddy Curley
Glacier Point by Alan Baxter
Laurel Canyon by Joshua Estes
Redflags by Nathan Patton
Signature by Jess McKillop
The Chelsea Hotel by Warner Wood
The School by Adam Rocke
Uncanny Valley by Joshua Salzberg
Welcome to You by Courtney Burness

Semifinalists

Best & Brightest by Adam Lederer & Burke Scurfield
Blood of the Vine by Daniel Kavanagh
BoJack Horseman – “Crowchella” by Adam Pasen
D1 by Brooke Buffington & Maddy Curley
Galápagos by Lukas Hassel
Glacier Point by Alan Baxter
Hell Bent by Andrew Martin Robinson
Laurel Canyon by Joshua Estes
Liberty Falls by Robert Attenweiler
Miserere by Fabrizio Muscia
Mom’s Club by Jennifer Williams
On Cannery Row by P.J. Palmer & Eric Enno Tamm
Powerless by Jess Harris-DiStefano
Redflags by Nathan Patton
Signature by Jess McKillop
The Chelsea Hotel by Warner Wood
The Divided States of America by Vandon Gibbs
The School by Adam Rocke
The Shaman’s Child by Jody Thompson
Ticker by Jeremy Nielsen & Connie O’Donahue
Uncanny Valley by Joshua Salzberg
Welcome to You by Courtney Burness

Quarterfinalists

696 by Joshua Faulkner
Almost Olympian by Emmy Jay
Beasts of Burden by Caroline Hayes
Best & Brightest by Adam Lederer & Burke Scurfield
Blood of the Vine by Daniel Kavanagh
BoJack Horseman – “Crowchella” by Adam Pasen
Cleaner by Alix Reeves
Cold Open by Jordan Friedberg
Curandera by Shawna Baca & Dustin Paddock
D1 by Brooke Buffington & Maddy Curley
Deprogrammed by Cooper Abedin
Disruption by Rachael Blackwood
Double Scoop by Megan Swertlow
Downstate by Brittany Rostron
Embassy by Joshua Forman
Galápagos by Lukas Hassel
Game by Erin Agee
Game Life by Odin Ozdil
Glacier Point by Alan Baxter
Hell Bent by Andrew Martin Robinson
Insurrection by Simon Bowler
Laurel Canyon by Joshua Estes
Liberty Falls by Robert Attenweiler
Lyre by Amanda Prentiss
Manifest by Kyle Little
Miserere by Fabrizio Muscia
Mom’s Club by Jennifer Williams
Never Land by Toby Scales
Nexus, Texas by David Ball
On Cannery Row by P.J. Palmer & Eric Enno Tamm
Parallax by Tania Raymonde
Phantasmagoria by Christopher Lastrapes
Powerless by Jess Harris-DiStefano
Pros & Cons by Lisa Steadman
Redflags by Nathan Patton
Schooling the Rich by Elaine Loh
Signature by Jess McKillop
Smutshop by Rachel Kempf
Sol Invictus by Amanda Prentiss
The B-Side by Noah Pohl
The Chelsea Hotel by Warner Wood
The Club by Kayla Westergard-Dobson
The Delaneys by Troy Hunter
The Divided States of America by Vandon Gibbs
The School by Adam Rocke
The Shaman’s Child by Jody Thompson
The Zoo by Cord McConnell
Ticker by Jeremy Nielsen & Connie O’Donahue
Uncanny Valley by Joshua Salzberg
Welcome to You by Courtney Burness
Zombie Town, USA by Cord McConnell